Güncel

F Oturumu | ‘Ağır hasta tutsak Fatma Güler serbest bırakılsın’

F Oturumu'nun 472'inci haftasında 75 yaşında ağır hasta olmasına rağmen tahliye edilmeyen Fatma Güler'in özgürlüğü istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta gerçekleştirdikleri “F Oturumu”nun 472’ncisini pandemi nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdi. Eylemde bu hafta İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan 75 yaşındaki ağır hasta tutsak Fatma Güler’in durumuna dikkat çekildi.

Saat 13.30’da paylaşılan videoda basın metnini İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu. Hapishanelerde salgının ölümcül etkileri artmasına rağmen önlem alınmadığını vurgulayan Yoleri şunları vurguladı:

“Sağlık yanında yaşama da ağır risk oluşturan bu tabloya rağmen infazda ayrımcı uygulamalar devam etmekte, çok sayıda mahpus Covid 19 izni adı altında serbest bırakılırken yaşlı, hasta mahpuslar politik saiklerle ölüme terk edilmektedirler.”

Yoleri İzmir Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan 75 yaşındaki ağır hasta tutsak Fatma Güler’in durumu hakkında şunları ifade etti:

“Hakkında verilen 5 yıl 3 ay hapis cezası kesinleştiği için 2018’ den bu yana tutuklu bulunan Fatma Güler, tutuklanmadan önce mide kanseri nedeniyle iki defa ameliyat geçirmiş olup, aynı zamanda astım, yüksek tansiyon ve karaciğer hastasıdır. Hapishane koşulları nedeniyle hastalıkları ilerlemiş, pandemi nedeniyle tedaviye erişimin durma noktasına gelmesi sağlığına yönelik riski artırmıştır.

Avukatından alınan bilgiye göre; İleri derecede görme bozukluğu ve kulaklarında ağrılar başlamış, ağrılar nedeniyle uyku düzeni bozulmuştur. Göğsünde koltuk altına yayılan şişlikler oluşmuş, karaciğerindeki hastalığın verdiği rahatsızlık artmıştır.  Fatma Güler bu arada guatr ameliyatı da olmuş, teşhisi öğrenilememiştir.

Fatma Güler için Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan ‘Yaşlılık ve hastalık nedeniyle cezasının ertelenmesi’ talebi reddedilmiştir. Tahliyesi için CİMER’e yapılan başvuruya ise hiçbir cevap verilmemiştir. Hastalıkları nedeniyle yaşamını tek başına sürdüremeyen Fatma Güler’in hapishanede kaldığı her an yaşamına ağır bir tehdit oluşturmaktadır.”

Fatma Güler ve tüm hasta mahpusların tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılmasını isteyen Yoleri, pandemi koşulları da gözetilerek hasta mahpusların serbest bırakılmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu