GüncelKadınLGBTİ+

Komünist Kadınlar: Nefrete İnat, Yaşasın Onur Haftası

Proletarya Partisi’ne bağlı Komünist Kadınlar Birliği, Onur Haftasına ilişkin bir açıklama yayımlayarak, “Nefrete inat, Yaşasın Onur Haftası” dedi.

tkpml.com sitesinde yer alan ve KKB tarafından yapılan açıklamada Onur Haftasının tarihsel süreci aktarılarak “Her şeyin”, ABD’nin New York Eyaleti’nin Greenwich bölgesinde, suyu bile akmayan ancak eşcinsel ve transların sosyalleşebilecekleri az sayıdaki mekandan biri olan Stonewall Inn Barı’na yönelik rutin bir polisin baskını sırasında trans bir aktivistin fırlattığı bir şişeyle başlamadığı ancak o aktivistin 28 Haziran 1969 tarihinde fırlattığı şişe ve çıkarttığı sesin yankısının, üzerinden 52 yıl geçmesine karşın, LGBTİ+ mücadelesinin mihenk taşlarından biri olmayı sürdüren Onur Haftası’nın ilanı olduğu vurgulandı.

Açıklamada Onur Haftasının bu yıl da pandemi koşulları ve ağır faşist uygulamalar içinde karşılandığı belirtilerek, iktidarın, tekçi faşist iktidarını tekçi faşist iktidarını heteroseksüel ve erkeklik üzerine kurduğunu gösterdiği ve bu yöntemin faşizmin yöntemi olduğu vurgulandı. Ayrıca bu faşist yöntemin sonucu olarak katledilen LGBTİ+’lara değinildi.

Açıklama şu vurgularla devam etti:

Onların ikiyüzlü namusu, bizim onurlu mücadelemiz var!

Bedenlerimizi, kimliklerimizi, var oluş biçimlerimizi ve elbette mücadelemizi tek tipleştirmeye; ikiyüzlü namus algısı içinde boğmaya, tüm çirkinlikleriyle dalga geçmeye, kendi dar kalıpları içinde tutsak almaya çalışanlara inat, onurumuzla, kimliğimizle, mücadelemizle hep vardık, hep var olacağız! Varlığımızı dahi inkar eden, bizi “sapkın, hasta” olarak gören, bulunduğumuz ülkeleri terk etmeye zorlayan iktidarlara inat her yerdeyiz!

Biz Komünist Kadınlar Birliği olarak, kadının ezilen konuma gelmesiyle, eşcinselliğin ve translığın kriminalize edilmesinin paralel ilerleyişini göz önünde bulundurarak kadın özgürlük mücadelesi ile LGBTİ+ özgürlük mücadelesini birbirinden bağımsız, kopuk ele almıyoruz.

Eşcinsellerin, transların ve na-trans kadınların mücadelesinin hedefinde olması gereken ataerkil, heteroseksist, tekçi devleti ortak mücadelemizle yıkabileceğimizi, sokaklardan gerilla alanlarına, okullardan fabrikalara kadar faşizme karşı mücadelenin dinamikleri olarak, kendimizi ataerkil faşist sistemin dışında konumlandırarak yürüteceğimiz mücadeleyle özgürlüğümüze kavuşacağımızı iddia ediyor ve bunun mücadelesini veriyoruz. Bunun için savaşıyoruz!

Ve son olarak, Onur Haftası vesilesiyle tüm eşcinsel ve transları, LGBTİ+ mücadelesinin tüm öznelerini, devrim mücadelesinin bir parçası olmaya, ataerkil faşist sömürü sisteminden birlikte kurtuluşumuzu örgütlemeye çağırıyoruz.

Homo/transfobik devlet, yıkacağız elbet!

LGBTİ+lar var, aramızdalar! Ya hep beraber ya hiçbirimiz!

Bijî Tekoşîna Keskesor!

Bijî meşa me yê rûmet!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu